Rocznik Tomistyczny nr 6 (2017)
ISSN 2300-1976
Istnienie pierwszym aktem bytu
Rozprawy i artykuły
Richard Kalka
Structure metaphysique de la relation chez Thomas d’Aquin
Karolina Ćwik
Wpływ wcielenia Słowa na rozumienie wszechmocy Boga w ujęciu św. Tomasza z Akwinu
Izabella Andrzejuk
Kontemplacja i poznanie per raptum. Tomaszowe źródła rozumienia istoty doświadczenia mistycznego
Michał Zembrzuski
Tomaszowy argument „z blokowania” za niematerialnością działań intelektu
Artur Andrzejuk
Struktura bytu w Summa contra Gentiles Tomasza z Akwinu
Ewa A. Pichola
Realizm fenomenologiczny Dietricha von Hildebranda wobec realizmu metafizycznego św. Tomasza z Akwinu
Izabella Andrzejuk
Tomaszowe rozumienie przyjaźni jako amicitia i caritas. Człowiek w relacjach z Bogiem i z drugim człowiekiem
Tomasz Pawlikowski
Mistyk i działacz religijny w ujęciu ks. Aleksandra Usowicza
Jan Pociej
Relacja materii i ruchu w ujęciu Tadeusza Wojciechowskiego i Alberta Mitterera
Kingsley Ch. Ekeocha
The method for the discovery of the absolute transcendental properties of being in Mieczysław Albert Krąpiec’s metaphysics
Sprawozdania i recenzje
Jakub Kośka
Sprawozdanie z Sympozjum ku czci św. Tomasza z Akwinu w 743 rocznicę jego śmierci pt. „Tomasz z Akwinu: wczoraj – dziś – jutro”
Michał Zembrzuski
Sprawozdanie z sympozjum naukowego „Tomizm konsekwentny” ku czci Profesora Mieczysława Gogacza w dziewięćdziesięciolecie jego urodzin
Izabella Andrzejuk
Recenzja: Piotr Stanisław Mazur, Zarys podstaw filozofii człowieka. Antropologiczne zastosowanie metody separacji, Księgarnia Akademicka, Kraków 2016, stron 216
Artur Andrzejuk
Filozoficzna etyka z Summy teologii (jeszcze raz) po polsku [Recenzja przekładów W. Galewicza]
Artur Andrzejuk
Recenzja: Kazimierz Mikucki, Tomizm w Polsce po II wojnie światowej, Księgarnia Akademicka, Kraków 2015, stron 366.
Artur Andrzejuk
Recenzja: Paweł M. Święcki, Teleologia poznania intelektualnego według Tomasza z Akwinu, Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin 2015, stron 216
Artur Andrzejuk
Tomizm biblijny [Recenzja dwóch przekładów komentarzy do Corpus Paulinum].
Michał Zembrzuski
Recenzja: Aleksander Lisowski, Transcendentalia jako przejawy aktu istnienia bytu w metafizyce św. Tomasza z Akwinu, Iota Unum, Warszawa 2015, stron 136.
Michał Zembrzuski
Recenzja: Edmund Morawiec, Wybrane filozoficzne koncepcje rozumu ludzkiego i racjonalność, Wydawnictwo Liber Libri, Warszawa 2014, stron 195.
Polemiki i dyskusje
Mateusz Penczek
Kilka uwag polemicznych w odpowiedzi na recenzję mojej książki Wola i intelekt w filozofii Tomasza z Akwinu
Od Redakcji
Szósty numer Rocznika Tomistycznego ma zdecydowanie „magazynowy” charakter – zgodnie z pierwotnym zamysłem. Znajdujemy w nim nie tylko teologię i filozofię tomistyczną, lecz także prezentację różnych ujęć w kilku orientacjach tomistycznych.
Same te orientacje różni przede wszystkim interpretacja pojęcia esse (choć, oczywiście, nie wszyscy autorzy artykułów w Roczniku się do niego wprost odnoszą). Problem z interpretacją istnienia mieli już uczniowie Tomasza i to niemal bezpośrednio po jego śmierci. Świadectwem ich dyskusji jest traktat De esse et essentia angielskiego tomisty Tomasza z Sutton, który kwestionuje zarówno negowanie odróżnienia istnienia od istoty w bycie przez Henryka z Gandawy jak i zniekształcenia ujęć Akwinaty, które upowszechniał Idzi Rzymianin. Tłumaczenie tego traktatu otworzy Bibliotekę Rocznika Tomistycznego i ukaże się w połowie przyszłego roku.
W tym kontekście postanowiliśmy przypomnieć ujęcie istnienia jako aktu bytu, które charakteryzuje tomizm egzystencjalny. Przedstawiona interpretacja należy do wersji nazywanej tomizmem konsekwentnym z racji tego właśnie, że w tym tomizmie wszystkie zagadnienia filozoficzne rozpatrywane są w kontekście problemu esse (a nie dlatego, że inne wersje tomizmu uważa się za mniej konsekwentne!).
Najwięcej jednak artykułów skoncentrowanych jest na analizach tekstów św. Tomasza. Analizy te dotyczą zagadnień chrystologicznych i teoriopoznawczych, metafizycznych i antropologicznych. Ciekawe są ujęcia komparatystyczne: tomizmu i fenomenologii oraz kosmologii św. Tomasza i arystotelizmu ks. Benedykta Chmielowskiego. Warto polecić uwadze czytelników obszerne opracowanie ujęć ks. Aleksandra Usowicza, niezłomnego tomisty krakowskiego, któremu przyszło żyć i pracować w bardzo niesprzyjających czasach. Odnotować także należy interesującą polemikę autora z recenzją jego książki, dotyczącej relacji intelektu i woli w filozofii św. Tomasza. Bogaty jest też dział recenzji, a wśród sprawozdań – relacja z cyklicznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie marcowej konferencji o Tomaszu z Akwinu oraz jubileuszowej konferencji tomistycznej, dedykowanej profesorowi Mieczysławowi Gogaczowi na dziewięćdziesiąte urodziny, połączone z dziesiątą edycją nagród im. Profesora za najlepsze prace magisterskie z tomizmu oraz wydaniem piątego numeru Rocznika Tomistycznego, także dedykowanego profesorowi Gogaczowi.
Artur Andrzejuk
Redaktor Naczelny