Rocznik Tomistyczny nr 7 (2018)
ISSN 2300-1976
The Crisis regarding Marriage in the Present Day
Wokół myśli Étienne’a Gilsona w rocznicę śmierci
Mieczysław Gogacz
Gilson i filozofia
Richard Fafara
Philosophy and Civilization
Curtis L. Hancock
The Elusiveness of Happiness in the Modern World
Nicolas Moscicki
Gilson – voudrait-il deconstruire la metaphysique?
Michał Zembrzuski
In Defense of Realism. The Metaphysical Thought of Mieczysław Gogacz
Mieczysław Gogacz
Wpływ Étienne’a Gilsona na filozofię w Polsce
Rozprawy i artykuły
Artur Andrzejuk
Własności istnieniowe bytu w interpretacji tomizmu konsekwentnego
Michał Zembrzuski
Problem mind-body w świetle Tomaszowej koncepcji hylemorfizmu
Marcin W. Bukała
Siódme: „Nie kradnij”. O średniowiecznym odkrywaniu rynku na marginesie książki Paola Prodiego
Artur Andrzejuk
Problem pojęcia natury w pismach Tomasza z Akwinu
Magdalena Płotka
From scibile to operabile. Metaphilosophical and Methodological Debate on Practical Character of Artes in 15th Century Cracow
Izabella Andrzejuk
Filozoficzne podłoże mistyki św. Jana od Krzyża
Magdalena Płotka
Action and Happiness. A Reinterpretation of Thomas Aquinas’s Theory of Happiness in Paul’s of Worczyn Ethical Thought
Krzysztof A. Wojcieszek
Cnota trzeźwości: indywidualna czy społeczna?
Ewa Agnieszka Pichola
Ne ite ad Thomam, sed ad von Hildebrand
Jan Pociej
Konsekwencje metafizyczne ujęć materii i ruchu we współczesnej fizyce
Tomasz Pawlikowski
Klasyczne ujęcia problemu prawdy w „post-świecie”
Sprawozdania i recenzje
Natalia Herold
Naukowe Towarzystwo Tomistyczne
Izabella Andrzejuk
Sprawozdanie z sympozjum naukowego „Tomizm konsekwentny” – 18 listopada 2017 roku
Michał Zembrzuski
Sympozjum Tomistyczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – 28 lutego 2018 roku
Michał Zembrzuski
Sprawozdanie z Sympozjum Tomistycznego w Łomży – 7 marca 2018 roku
Artur Andrzejuk
Sprawozdanie z konferencji naukowej pt. „Małżeństwo i rodzina. Źródła kryzysu i drogi wyjścia” – 7 czerwca 2018 roku
Natalia Herold
Kulisy sporu o istotę i istnienie. Recenzja: Tomasz Sutton, De esse et essentia, Biblioteka Rocznika Tomistycznego, Warszawa 2018
Magdalena Płotka
Świat uczuć i świat rozumu. Recenzja: Justyna Fiołek, Świat uczuć u świętego Tomasza z Akwinu, Warszawa 2017
Bożena Listkowska
O nieprostych kwestiach w sposób prosty, jasny i precyzyjny. Recenzja: Artur Andrzejuk, Tomasz z Akwinu jako filozof, Warszawa 2017
Izabella Andrzejuk
Podstawy filozofii wychowania. Recenzja: Mikołaj Krasnodębski, Antropologia edukacji – wybrane aporie w świetle filozofii klasycznej, Głogów 2018
Polemiki i dyskusje
Nicolas Moscicki
Structure de l’être dans La Somme contra Gentiles. Essai de reflexion sur l’article de Professeur Artur Andrzejuk Struktura bytu w «Summa contra Gentiles» Tomasza z Akwinu, Rocznik Tomistyczny / Annuaire Thomiste N° 6 (2017)
Od Redakcji
Siódmy numer „Rocznika Tomistycznego” cechuje się różnorodnością. Polega ona na wielości podejmowanych tematów oraz na większym bądź mniejszym, choć jednak zasadniczym, związku z myślą Tomaszową i tomistyczną.
8 czerwca 2018 roku odbyła się w Szczecinie konferencja zatytułowana Małżeństwo i rodzina. Źródła kryzysu i drogi wyjścia. Inauguracyjny wykład poświęcony kryzysowi małżeństwa we współczesnym świecie wygłosił ks. kardynał Raymond Leo Burke. „Rocznik Tomistyczny” sprawował funkcję patrona medialnego nad tym wydarzeniem. Artykuł Księdza Kardynała publikujemy w naszym czasopiśmie.
W bieżącym roku przypadła 10. rocznica śmierci Mieczysława Alberta Krąpca oraz 40. rocznica śmierci Étienne Gilsona, dwóch wybitnych tomistów. Okazją do uczczenia ich pamięci były konferencje, które odbyły się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zorganizowane w ramach XVII Międzynarodowego Sympozjum Future of Western Civilization. W siódmym numerze naszego „Rocznika” wyodrębniony został specjalny dział, w którym zamieszczamy artykuły poświęcone myśli Gilsona napisane m.in. przez uczestników tych konferencji.
W bieżącym numerze znajdziemy artykuły, które stanowią analizę tekstów Akwinaty i dotyczą kluczowych zagadnień metafizycznych (natury i transcendentaliów). Większa część publikacji jest raczej rozwijaniem pewnych ważnych zagadnień na podstawie tomistycznych zasad filozoficznych, moralnych, teologicznych. Przykładem takich artykułów, o nieco polemicznym charakterze, mogą być choćby te poświęcone zagadnieniu mind-body albo kwestii prawdy w „post-świecie”. Odniesienie myśli tomistycznej do współczesnych problemów można dostrzec także w interesującym artykule na temat cnoty trzeźwości. Po raz kolejny okazuje się, że dziedzictwo etyki cnót nie jest ciążącym bagażem czy remedium na bolączki, ale sposobem zrozumienia człowieka żyjącego w społeczeństwie i podejmującego indywidualne wybory. Nawiązania do myśli Tomaszowej odnaleźć można w artykule poświęconym średniowiecznemu rozumieniu rynku, filozoficznym podstawom mistyki św. Jana od Krzyża, współczesnemu – fizykalnemu – rozumieniu materii i ruchu. W niniejszym tomie znajdziemy także publikacje poświęcone interpretacjom Tomaszowej filozofii praktycznej w polskim środowisku XV-wiecznych filozofów.
Dodać warto, że ten numer „Rocznika Tomistycznego” jest wyjątkowo „międzynarodowy” – znajdujemy w nim publikacje po polsku, angielsku i francusku.
Obok oryginalnych artykułów naukowych w numerze znalazło się miejsce także na polemiki, sprawozdania i recenzje, które ubogacają tom i zdają sprawę z aktualnych wydarzeń naukowych.
Niezmiernie miło nam poinformować o reaktywacji Naukowego Towarzystwa Tomistycznego, początkowo tworzonego w latach osiemdziesiątych przez środowisko tomistów warszawskich. Informacje na temat jego powstania, a także działalności, znaleźć można w publikacji Natalii Herold, sekretarza Zarządu Towarzystwa (w dziale Sprawozdania i recenzje), a także na stronie internetowej: www.tomizm.org.
Michał Zembrzuski
Sekretarz Redakcji